V únoru letošního roku byl v Plzni otevřen jeden z nejmodernějších technologických parků ve střední Evropě. Prostor s názvem TechTower má být inkubátorem nových firem, ale i technologií. Plzeň tak chce navázat na technologickou a strojírenskou tradici, která je na západě Čech spjata především se závodem Škoda.

Park vznikl na místě bývalého pivovaru

TechTower se nachází na místě bývalého pivovaru Světovar jehož dominanta – pivovarská věž zůstala zachována a měla by se proměnit v budoucí expozici zabývající se minulostí prostoru. Ostatní budovy prošly rozsáhlou obměnou a na ploše deset tisíc metrů čtverečních nabízí zázemí pro technologické start-upy, inovativní firmy, programátory a začínající podnikatele. Myšleno je i na studenty, pro něž jsou připraveny coworkingové prostory sdílené dílny.

Areál disponuje multifunkčním sálem, VR laboratoří či hlubokým bazénem pro testování robotiky. Samozřejmostí je restaurace s kavárnou a dostatečný počet parkovacích míst. Již nyní je většina prostorů obsazena a zbylé kanceláře budou zřejmě zaplněny ještě během jara.

Park má výborné napojení na dálnici D5, po níž trvá cesta do Prahy necelou hodinu, stejně tak jako opačným směrem na hranice s Německem. Dobře dosažitelná je samozřejmě i městská hromadná doprava či železniční doprava.

Město Plzeň připravovalo projekt několik let a nakonec na něj z celkových 780 miliónů korun získalo dotaci 181 miliónů korun z programu Integrovaných teritoriálních investic pro Plzeňskou metropolitní oblast z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

TechTower může navštívit i veřejnost

Otevření parku TechTower přineslo v Plzni novou perspektivu pro pořádání konferencí, technologických festivalů či coworkingu. Zájemci z řad veřejnosti si objekt mohou prohlédnout během dnů otevřených dveří, jejichž termíny město vypisuje přímo na webových stránkách TechToweru. V současnosti se tato akce koná jednou do měsíce.

Z dalších technologických zajímavostí v Plzni určitě musíme zmínit vědecký park Techmania s 3D planetáriem nebo každoroční festival Industry Open, který přibližuje regionální technologické dědictví.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *