Lexus ES, nejoblíbenější sedan značky Lexus, překročil hranici tří milionů prodaných vozů po celém světě. Tohoto milníku bylo dosaženo pět let po uvedení modelu na trh v západní Evropě a 33 let od chvíle, kdy model ES 250 společně s větším sedanem LS 400 uvedl značku Lexus na trh, zpočátku pouze v USA.

Model ES je v současnosti druhým nejprodávanějším modelem značky Lexus všech dob, hned po crossoveru RX, kterého se dosud celosvětově prodalo 3,6 milionu kusů. Model ES byl také druhým nejoblíbenějším modelem značky Lexus v roce 2022, kdy se ho celosvětově prodalo 167 628 kusů oproti 178 234 kusům modelu RX. Ze sedmi případů, kdy roční prodeje modelu ES překročily 100 000 kusů, byly čtyři v letech 2019-2022.

V Evropě se model ES umístil na čtvrtém místě v prodejním žebříčku Lexus 2022 (4 895 kusů) a je velmi důležitým modelem ve firemních vozových parcích. V nabídce značky Lexus, které jinak dominují crossovery RX, NX a UX, zůstává nejprodávanějším sedanem v regionu.

Lexus ES je oblíbený i v Česku, kde je čtvrtým nejprodávanějším modelem značky. Od jeho uvedení v roce 2018 si ho pořídilo bezmála 400 zákazníků, z toho 110 v loňském roce.

Od roku 1989, kdy se poprvé objevil, se ES etabloval jako klíčový model v prémiovém segmentu E a přitahuje soukromé i firemní řidiče. Tento model byl široce oceňován pro svou luxusní a prostornou kabinu, špičkový komfort ve své třídě, výjimečnou tichost, kultivovanou jízdu a intuitivní jízdní vlastnosti.

Současná generace modelu ES je postavena na uznávané platformě Lexus Global Architecture – K (GA-K), která umožnila designérům prozkoumat limity sedanu v kombinaci s „provokativní elegancí“. Dlouhý rozvor umožňuje posunout kola více do rohů a rozšířit profil předních a zadních pneumatik, přičemž platforma umožňuje také nízkou kapotu a výraznou linii střechy kupé.

Model ES je na trzích západní a střední Evropy k dispozici od roku 2018 jako ES 300h s plynulým a účinným full hybridním systémem Lexus Hybrid Drive čtvrté generace.

Zdroj: lexusnews.eu

Mohlo by vás zajímat

Ubytování Morava

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *