Čínský herní vydavatel NetEase ve středu uvedl, že odmítl návrh společnosti Activision Blizzard na prodloužení jejich dlouholetého partnerství o dalších šest měsíců.

Společnost NetEase uvedla, že návrh je „obchodně nelogický“, a obvinila americkou firmu, že „usiluje o rozvod, ale stále zůstává připoutána“, což zrovna nezní jako idylicky vztah mezi oběma herními giganty.

Společnost Blizzard v listopadu oznámila, že ukončí čtrnácti leté partnerství se společností NetEase, což vyvolalo šok v celém odvětví, protože toto partnerství bylo všeobecně považováno za jedno z nejlukrativnějších ve videoherní průmyslu. Společnosti se nedokázaly dohodnout na klíčových podmínkách spolupráce a tituly jako World of Warcraft nebudou od 23. ledna v Číně, která je největším herním trhem na světě, dostupné. Společnost NetEase uvedla, že Blizzard minulý týden oslovila s nabídkou prodloužení partnerství o šest měsíců, ale zároveň dala najevo, že nepřestane vyjednávat s dalšími potenciálními partnery.

„Vzhledem k nevstřícnosti, neférovosti a dalším přísným podmínkám spojeným se spoluprací se strany nakonec nemohly dohodnout,“ uvedla druhá největší čínská herní společnost ve svém prohlášení. Přesné sporné body, které zhatily dohodu, jež byla zahájena v roce 2008 a obnovena v roce 2019, zůstávají nejasné.

Osoba blízká společnosti Blizzard uvedla, že spor, který zmařil prodloužení smlouvy, se týkal spíše obchodních podmínek než datových záležitostí, jak uváděla některá média. Osoba, která si nepřála být jmenována kvůli citlivosti této záležitosti, uvedla, že NetEase navrhla provést strukturální změny v partnerství, které by ovlivnily kontrolu společnosti Blizzard nad jejím duševním vlastnictvím. Společnost NetEase ale ve svém úterním prohlášení uvedla, že jako vydavatelská společnost nikdy nepožadovala kontrolu nad duševním vlastnictvím od společnosti Blizzard ani od žádného jiného partnera za posledních 14 let.

„Jakékoli využití a licencování duševního vlastnictví společnosti Blizzard se dělo v souladu se smluvními podmínkami a se souhlasem a schválením společnosti Blizzard,“ uvedla.

Po ukončení spolupráce by byla společnost Blizzard bez čínského partnera. Na rozdíl od jiných zemí, mají pro působení na čínském trhu herní studia povinnost spolupráce s tuzemskými vydavateli, bez toho nejsou oprávněny na čínském trhu hry vydávat.

Společnost NetEase se stala herním gigantem částečně i díky tomu, že v Číně vydávala hry společnosti Blizzard. Od té doby ale zrychlila vlastní vývoj a její hry nyní tvoří více než 60 % příjmů.

Nepřehlédněte

Patříte mezi milovníky kvalitního moravského vína? Navštivte web Cestazavinem.cz a dočtěte se vše potřebné o jihomoravských vinařstvích a vinotékách.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *