Indonésie a Malajsie, největší světoví producenti palmového oleje, se v pondělí po setkání vedoucích představitelů obou zemí dohodly na spolupráci v boji proti „diskriminaci“ této komodity.

Komentáře indonéského prezidenta Joko Widoda následovaly po setkání s malajsijským premiérem Anwarem Ibrahimem, který byl na své první zahraniční cestě od svého zvolení loni v listopadu. Widodo, populárně známý jako Jokowi, uvedl, že obě země budou „bojovat proti diskriminaci palmového oleje“ a „posilovat spolupráci prostřednictvím Rady zemí produkujících palmový olej“, aby řešily možné důsledky.

Evropská unie plánuje do roku 2030 postupně přestat používat palmový oleje kvůli souvislostem s odlesňováním deštných pralesů. Během dvoustranného setkání Anwar a Jokowi podepsali osm memorand o porozumění týkajících se námořní dopravy, financování vývozu a dovozu, zelené energie a rozvoje bateriového průmyslu, od nichž si slibují prohloubení přeshraničního obchodu a investic.

Vedoucí představitelé rovněž jednali o rozvoji plánovaného nového indonéského hlavního města Nusantara, přičemž Anwar předal 11 dopisů malajských společností o zájmu o možné investice do nového města, které se nachází v indonéské části Bornea.

Podle Anwara by nové hlavní město mohlo podpořit regionální rozvoj, neboť malajské státy Sabah a Sarawak se nacházejí v malajské části ostrova Borneo.

„Doufáme, že rozvoj hlavního města přinese větší prospěch širšímu regionu, včetně Sabahu a Sarawaku,“ řekl.

Zdroj: Reuters.com

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *