Ghanská vláda pracuje na nové politice nákupu ropných produktů za zlato, nikoli za dolarové rezervy, uvedl ve čtvrtek na Facebooku viceprezident Mahamudu Bawumia.

Tento krok má řešit problém s klesajícími devizovými rezervami v kombinaci s poptávkou po dolarech ze strany dovozců ropy, která oslabuje místní cedi a zvyšuje životní náklady. Hrubé mezinárodní rezervy Ghany činily na konci září 2022 přibližně 6,6 miliardy dolarů, což odpovídá méně než tříměsíčnímu krytí dovozu. To je podle vlády méně než přibližně 9,7 miliardy dolarů na konci loňského roku.

Pokud bude nová politika zavedena podle plánu v prvním čtvrtletí roku 2023, „zásadně změní naši platební bilanci a výrazně sníží trvalé znehodnocování naší měny,“ uvedl Bawumia. Používání zlata by zabránilo přímému dopadu směnného kurzu na ceny pohonných hmot nebo komunálních služeb, protože domácí prodejci by již nepotřebovali devizové prostředky na dovoz ropných produktů, vysvětlil.

„Směna zlata za ropu představuje zásadní strukturální změnu,“ dodal.

Navrhovaná politika je neobvyklá. Země sice někdy vyměňují ropu za jiné zboží nebo komodity, ale takové obchody obvykle zahrnují spíše to, že země produkující ropu dostává jiné než ropné zboží, než naopak.

Ghana těží ropu, ale od uzavření své jediné rafinerie po výbuchu v roce 2017 je závislá na dovozu rafinovaných ropných produktů. Bawumiovo oznámení bylo zveřejněno v době, kdy ministr financí Ken Ofori-Atta oznámil opatření ke snížení výdajů a zvýšení příjmů ve snaze vypořádat se s narůstající dluhovou krizí.

Ve čtvrteční prezentaci rozpočtu na rok 2023 v parlamentu Ofori-Atta varoval, že západoafrická země je vystavena vysokému riziku dluhové tísně a že znehodnocení cedi vážně ovlivňuje schopnost Ghany řídit svůj veřejný dluh. Vláda vyjednává s Mezinárodním měnovým fondem o balíčku úlev, protože země produkující kakao, zlato a ropu čelí nejhorší hospodářské krizi za poslední generaci.

Zdroj: Reuters.com

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *