Jedním z klíčových aspektů blockchainu je jeho bezpečnost. Decentralizace této technologie by ji měla učinit odolnou vůči manipulaci a podvodům. Jako každá technologie však ani blockchain není imunní vůči hackerským útokům.

Podle údajů shromážděných týmem Atlas VPN ukradli hackeři v roce 2022 z blockchainu kryptoměny v hodnotě přes 3,5 miliardy dolarů, tedy více než 78 miliard Kč.

Útoky mířené na blockchainové „bridge“ vygenerovali během pouhých 16 událostí škodu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Největší hackerský útok v tomto roce utrpěl sidechainový bridge Ronin Network, ze kterého si útočník odešel s 610 miliony dolary.

Kromě toho ekosystém BSC přišel v roce 2022 v celkem 76 útocích, nebo podvodech o více než 870 milionů dolarů. Ekosystém Ethereum nezůstává o mnoho pozadu – 49 událostí vedlo ke ztrátám více než 500 milionů dolarů v kryptoměnách.

Kromě toho stojí za zmínku, že do analýzy nebyl zařazen kolaps burzy FTX, která připravila své uživatele o více než 8 miliard dolarů, většina odborníků na kryptoměny ji však považuje také jako SCAM.

Vilius Kardelis, expert na kybernetickou bezpečnost ve společnosti Atlas VPN, okomentoval celou problematiku následovně.

„S tím, jak se používání technologie blockchain stále rozšiřuje a stává se mainstreamovější, můžeme očekávat odpovídající nárůst počtu pokusů o hackerské útoky zaměřené na tyto systémy.“

Počet hackerských útoků na blockchain roste

Navzdory pádu trhu s kryptoměnami v roce 2022 se kyberzločinci stále zaměřují na blockchainové sítě a burzy s cílem získat finanční prospěch.

V roce 2022 způsobili kyberzločinci a podvodníci celkem 301 blockchainových incidentů. V loňském roce se počet hackerských útoků zvýšil o 27 % oproti roku 2021, kdy výzkumníci zaznamenali 237 blockchainových podvodných událostí.

První čtvrtletí roku 2022 začalo silně: 79 blockchainových incidentů, což bylo v té době nejvíce zaznamenaných za čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí však hackerské útoky vzrostly o 24 % a dosáhly nové úrovně 98 událostí.

Kvůli poklesu cen většiny kryptoměn se hackerské útoky na blockchain ve třetím čtvrtletí výrazně snížily na 56 událostí, což je o 43 % méně než ve druhém čtvrtletí. Zatímco trh s kryptoměnami stále klesá, blockchainoví hackeři a podvodníci se v posledním čtvrtletí roku vrátili s dalšími schématy – 68 incidentů a více než 1 miliarda dolarů ukradeného zisku.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *