Irské regulační orgány v pondělí uložily mateřské společnosti Meta, která je součástí Facebooku, pokutu ve výši 265 milionů eur (277 milionů dolarů), což je nejnovější trest pro společnost za porušení přísných pravidel Evropské unie o ochraně osobních údajů.

Komise pro ochranu údajů uvedla, že Meta Platforms porušila části pravidel EU, známých jako obecné nařízení o ochraně údajů, které vyžadují technická a organizační opatření zaměřená na ochranu údajů uživatelů.

Dozorčí orgán zahájil v loňském roce vyšetřování zpráv o tom, že na internetu byly nalezeny údaje o více než 533 milionech uživatelů. Podle těchto zpráv byly údaje nalezeny na webové stránce pro hackery a obsahovaly jména, ID Facebooku, telefonní čísla, místa, data narození a e-mailové adresy lidí z více než 100 zemí.

Společnost Meta uvedla, že údaje byly „vyškrábány“ z Facebooku pomocí nástrojů určených k tomu, aby lidé mohli najít své přátele prostřednictvím telefonních čísel pomocí funkcí vyhledávání a importu kontaktů. Hlídací pes uvedl, že vyšetřoval automatizované škrábání prováděné mezi květnem 2018 a zářím 2019. Společnost uvedla, že s irským dozorovým úřadem „plně spolupracovala“.

„V daném období jsme provedli změny v našich systémech, včetně odstranění možnosti získávat naše funkce tímto způsobem pomocí telefonních čísel,“ uvedla Meta ve svém prohlášení. „Neautorizované scraping dat je nepřijatelné a je v rozporu s našimi pravidly.“ Komise uvedla, že spolu s pokutou uložila společnosti Meta také „řadu nápravných opatření“, která však nebyla specifikována.

Na otázku, zda se společnost Meta odvolá, její mluvčí odpověděl: „Toto rozhodnutí stále pečlivě přezkoumáváme.“ Jedná se o poslední z řady trestů, které irský dozorčí orgán uložil společnosti Meta v posledních dvou letech.

Společnost se sídlem v kalifornském Menlo Parku má své evropské ústředí v Dublinu, což z irského úřadu činí hlavní orgán pro ochranu osobních údajů podle obecného nařízení EU o ochraně osobních údajů v systému známém jako „one-stop shop“.

Irský dozorový úřad v září uložil společnosti Instagram, kterou vlastní Meta, pokutu ve výši 405 milionů eur poté, co zjistil, že platforma špatně nakládala s osobními údaji teenagerů. V březnu byla společnost Meta pokutována částkou 17 milionů eur za to, jak naložila s desítkou oznámení o porušení ochrany osobních údajů.

V loňském roce uložil dozorčí orgán chatovací službě WhatsApp patřící společnosti Meta pokutu 225 milionů eur za porušení pravidel sdílení údajů lidí s ostatními společnostmi Meta.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *